Német rendszerű vizsgák Mezőtúron (10.21-24.)

A Német Vizsla Klub Magyarország október 21-24-én Mezőtúron, a Peres-Marázi Gazdák Vadásztársasága területén rendezte meg az úgynevezett „német típusú” tenyészvizsgáit.

A fajtagondozó fontosnak tartja, hogy az anyaország tenyészvizsga-rendszeréhez csatlakozva lehetőséget biztosítson tagjainak ahhoz, hogy ilyen vizsgákon – hazai körülmények között – megjelenhessenek. Idén a vírushelyzet ezt a rendezvényt is némiképpen módosította – az eredetileg tervezett HZP (Őszi Tenyészvizsga) és BTR (Dúvad feltétlen elhozás) mellé be kellett illeszteni a speciális “Corona vizsgát”, vagyis a Notlösung Corona 2020-at is, amelyet a JGHV talált ki idén az elmaradt tavaszi VJP vizsgák helyett.

Annak ellenére, hogy az érezhetően közelgő szigorítások miatt szinte az utolsó pillanatig kérdéses volt, hogy megvalósulhat-e a rendezvény, nem kevesebb, mint 28 kutya nevezett a 4 napos vizsgára – a német rendszerű vizsgákról tudni kell, hogy gyakorlatilag egész nap zajlanak, és a legalább 3 fős bírói körök naponta 5 kutyát bírálhatnak, ezért a nevezett létszám teljes mértékben kitöltötte a rendelkezésre álló időkeretet.

A reggeltől alkonyatig tartó időszakban a bírói körök alaposan megismerhetik a kutyákat és teljes képet kaphatnak munkájukról, mindez megalapozott döntést tesz lehetővé részükről az értékelést illetően. Ezek a vizsgák leginkább a mezei keresés bírálatában különböznek a magyar rendszerű vizsgáktól: az összes vezető és kutya, az összes bíró és segítő egyszerre, egy vonalban halad a mezőn, akárha egy valódi vadászaton vennének részt. A kutyák felváltva dolgoznak (egyszerre csak egy kutya), és mindig az adott helyzet dönti el, hogy éppen melyik kutya kerül sorra – ha például valamelyikük az első keresése során nem találkozott vaddal, majd kicsit később a hajtósorból valaki nyulat észlel, a bíró utasíthatja az adott vezetőt a kutya újbóli elengedésére. Mindez fokozott koncentrációt igényel mind a bíróktól, mind a vezetőktől, de sokkal gyakorlatiasabb módja a kutyák értékelésének, hiszen azok valós vadászati helyzetekben mutathatják be képességeiket a bíróknak.

A mezei munka után a vizsga a vízen folytatódott: a kiváló adottságokkal rendelkező, megfelelő mélységű és sűrűségű nádassal övezett helyszín tökéletes volt a nádi kajtatás és a spúrmunka bírálatához.

A vadban bővelkedő nagyszerű vadászterület, ahol a Német Vizsla Klub Magyarország nem először rendezett ilyen jellegű vizsgát, idén is bizonyított; a kiváló helyszínt, a szakértő és szívvel-lélekkel közreműködő segítők munkáját és a szívélyes vendéglátást pedig a kellemes hőmérsékletű, csapadéktól teljesen mentes őszi időjárás koronázta meg.